ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9477353
*
nr 947 7353
Spegel
1800-tal, Intarsia, höjd: 113 (delar av list saknas)
Utrop:
1.000 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 mars 2015
kl 20:07:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/3 19:30:01
1
300 kr
9/3 19:06:57
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsia spegel speglar träinläggningar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 947 7353
Spegel
1800-tal, Intarsia, höjd: 113 (delar av list saknas)
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 mars 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 7/3 19:30:01 | 1 | 300 kr |
| 9/3 19:06:57 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsia spegel speglar träinläggningar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



